Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

drevostavba

Aj takto môže vyzerať drevostavba

Ak sa zaujímate o drevostavby, určite viete, čo tento pojem vlastne pomenúva. Ak nie, možno sa to dozviete práve v tomto článku. Tak teda čítajte ďalej.

Drevostavba je stavba, ktorej nosná konštrukcia je zhotovená z dreva alebo drevených prvkov, pričom fasáda stavby drevená byť nemusí. Domnienka, že drevostavba je zhotovená iba z dreva je teda dosť mylná. Na jej stavbu totiž môžu byť použité prvky a doplnky aj iných materiálov. Môže sa teda ľahko stať, že kvôli omietke či fasádnemu obkladu drevostavbu na prvý pohľad ani nespoznáte.

Materiály, ktoré sa na stavbu používajú

Keďže drevostavba je zhotovená z prírodného materiálu, zdraviu nezávadnému, môžeme povedať, že ide o ekologickú stavbu. Drevostavba môže byť zhotovená z niekoľkých vrstiev. Ich správna voľba zvyšuje nie len kvalitu stavby, ale aj jej prevádzku. Pre konštrukciu sa využívajú najmä veľkoplošné OSB dosky, sadrovláknité alebo sadrokartónové dosky. Ako tepelná izolácia v obvodových stenách dobre slúžia drevené vlákna, konope, ľan ale i kvalitná izolačná omietka. Veľkou výhodou drevostavieb je vďaka týmto materiálom úspora energií pri vykurovaní  a to hlavne v zimnom období. Drevostavbou môže byť rodinný dom, penzión, rekreačná chata, záhradný domček alebo aj domček na náradie.

Drevo – jedinečný materiál

Drevo sa na stavbu domov používalo už od nepamäti a v poslednej dobe ľudia opäť objavujú jeho kvality. Drevo má svoje čaro, pôsobí príjemne a teplo. Je to prírodný a teda aj ekologický materiál, je pevné, pružné, ľahko sa opracúva, reguluje vlhkosť a teplo, no a aby nebolo málo, má aj dlhú životnosť. Samozrejme, aby drevo vydržalo čo najdlhšie a odolalo aj vplyvu poveternostných javov, je potrebné správne ho ošetriť. Každý skúsený stavbár/špecialista však určite vie, ako na to, ale ak by ste si nevedeli poradiť, tak vyskúšajte profesionálne farby a nátery na drevo. Výraba ich napr. značka San Marco.

drevostavba

Drevená stavba má svoje čaro

Delenie drevostavieb

Drevostavby delíme na dva základné typy. Sú to stavby masívne a montované. Drevostavbu teda možno zhotoviť tradične, z drevených trámov alebo pri montovaných z prefabrikovaných dielov. Medzi masívne stavby môžeme zaradiť napríklad zruby, medzi montované napr. sendvičové drevostavby.

Dúfam, že tento článok bol pre vás prínosom a máte trochu lepšiu predstavu o tom, čo drevostavba vlastne je.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Pridaj komentár