Niekým milovaný, iným zase zatracovaný. Aj taký je vintage štýl, ktorý posledných pár rokov doslova valcuje nielen módne móla, ale aj naše domovy. Vintage prvky nájdete tak pri oblečení a módnych doplnkoch ako aj pri nábytku a zariadení. Zaujímavé je, že nie každý vie spoľahlivo rozoznať skutočný vintage štýl, pretože si ho ľudia častokrát zamieňajú s populárnym retro štýlom. Vintage štýl je pritom úplne nezameniteľný a jeho základom sú tlmené farby, jednoduchosť a dotyk histórie. Vintage môže byť vlastne všetko od vankúšikov, obrusov a iného textilu až po nábytok, lustre, fotorámiky a mnohé iné veci. Charakteristické sú najmä pre svoj starý a opotrebovaný vzhľad, ktorý doslova kričí, že má za sebou nejakú tú históriu.

vintage štýl

Spálňa vo vintage štýle

Vintage štýl hľadajte v babkinej skrini

Zariadiť si svoje bývanie vo vintage štýle nie je jednoduché, no s vhodnými doplnkami a trochou trpezlivosti to určite zvládnete. Najväčšia chyba, ktorú robí väčšina ľudí je tá, že hľadajú vintage nábytok či doplnky v bežných obchodoch, kde ale predávajú iba nové veci s vintage vzhľadom. To je ako keď chcete starý ošúchaný stôl a kúpite si nový s umelo vytvorenou patinou. Také niečo s vintage štýlom nemá nič spoločné! Ak chcete skutočný vintage štýl, potom si to musíte namieriť do bazára či starožitníctva vo vašom meste alebo prezrieť skriňu vašej babičky. Vintage štýl musí zaváňať históriou. Čo sa cení sú praskliny, opadaná farba či dokonca hrdza- jednoducho niečo autentické, niečo na čom vidieť zub času.

vintage štýl

Charakteristický najmä pre šperky

Vintage štýl – menej je viac

Vintage štýl je nesmierne nákazlivý a keď raz nájdete dobrý zdroj skadiaľ sa dajú zohnať krásne a zaujímavé vintage veci, potom s nakupovaním nebudete vedieť prestať. Je to ako droga, no v dobrom zmysle slova. Treba však myslieť na to, že priveľa vintage prvkov v interiéri už nepôsobí vkusne, ale chaoticky a niekedy dokonca až gýčovo, preto sa snažte ísť zlatou strednou cestou. Niekedy stačí naozaj málo, možno len jeden či dva kusy vintage nábytku a zopár dekorácií nato, aby ste svoj domov premenili v štýlové bývanie s nádychom starých čias. Nejaké to kreslo z bazára, starý luster, vyšívané ružičkové vankúše či háčkovaný obrúsok urobia hotové zázraky.

Pridaj komentár