Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.
30. týždeň tehotenstva

30. týždeň tehotenstva – viete, čo sa deje?

Vaše dieťatko je už natoľko vyvinuté, že keby prišiel predčasný pôrod v tomto mesiaci, je pravdepodobné, že nebude mať žiadne následky.

Čo vás čaká?

Na 30. týždeň tehotenstva je spravidla naplánované tretie ultrazvukové vyšetrenie. Na tomto vyšetrení sa učí poloha dieťatka, ktorá by už teraz mala byť pohodlne hlavičkou dole. Nožičky a zadoček dieťaťa by mali smerovať hore, až k vrcholu maternice. Na ultrazvuku sa skontroluje aktivita srdca a veľkosť a funkčnosť jednotlivých orgánov. V tomto mesiaci začína ubúdať plodovej vody. Tieto zmeny nastávajú preto, aby uľahčili vášmu dieťatku prechod na samostatné dýchanie. Plodovej vody ubúda aj z dôvodu, že vaše dieťatko bude potrebovať ešte priestor pre svoj ďalší rast. Objem zmeranej plodovej vody lepšie pomôže určiť termín pôrodu.

Na svojom tele budete badať, že mu 30 týždeň tehotenstva dá zabrať. Koža na vrchu brucha bude ťažko skúšaná naťahovaním, čo môže doprevádzať nepríjemné pálenie a svrbenie. Pomôžu vám prírodné masti alebo vysadenie sprchových gélov a mydiel, ktoré môžu pokožku dráždiť a vysušovať. Lonové kosti sa  začínajú pomaličky rozširovať a pripravovať na pôrod. To môže byť spojené s nepríjemným pocitom, niekedy miernymi bolesťami v oblasti krížov. Tieto zmeny vám pomôže ľahšie prejsť pravidelná relaxácia, možno masáž, ale hlavne psychická pohoda.

Ako sa má vaše dieťa v 30 týždni tehotenstva?

V tomto týždni dieťatko meria od 27 do 37 centimetrov a váži priemerne 1,5 kilogramu. Práve sa mu vyvinuli nechty na rúčkach aj nožičkách. Viečka na očkách sa otvárajú a zatvárajú a dieťatko je schopné tvoriť aj slzy. Hlavnou zmenou, ktorú prinesie 30. týždeň tehotenstva vášmu dieťaťu je, že sa zmení tvorba červených krviniek. Tie sa doteraz tvorili v slezine, ale od tohto týždňa ich tvorbu preberie kostná dreň. Na telíčku dieťaťa postupne mizne lanugo, biely obal, ktorý dieťa chránil pred pôsobením plodovej vody. Väčšina tohto obalu sa rozpustí v plodovej vode, zvyšok umyjú pôrodné asistentky po narodení bábätka. Ak chcete vedieť viac o ostatných týždňoch tehotenstva, skúste navštíviť stránku MODRÝ KONÍK.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Pridaj komentár