Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Ak ste si mysleli, že na to, aby ste si vybrali luster stačí keď zájdete do obchodu a vyberiete si ten, ktorý sa vám páči, musím vás sklamať, nie je to tak. V predajniach či na internete nájdete lustre rôznych veľkostí, farieb, tvarov, rôzneho štýlu i materiálu, z ktorého sú vyhotovené. No ak chcete, aby lustre v ktorejkoľvek miestnosti spĺňali svoj účel čo najlepšie, je dôležité, aby ste brali do úvahy viac vecí než len váš vkus či cenu výrobku. Je to hlavne svietivosť a veľkosť daného svietidla.

Lustre

Luxusné dizajnové lustre – Vikon.sk

Lustre v obývačke

Obývačka je napríklad miestnosť, ktorú využívame veľmi často a to na rôzne účely. Či už je to relax po namáhavom dni pri knihe alebo televízore, posedenie s priateľmi, rodinná oslava a pod. Hoci lustre treba vyberať aj podľa toho, aby sa štýlovo i farebne hodili do tejto miestnosti, o to lepšie je keď sú to dizajnovo zaujímavé kúsky, do úvahy treba brať aj rozmery a svetelný výkon. Keďže obývačka sa využíva na rôzne účely, pri ktorých sa vyžaduje rôzna intenzita svetla, nie je na škodu ak luster ako centrálne svietidlo stmievateľné. V opačnom prípade je dobré do miestnosti umiestniť nejaké doplnkové svietidlá (stolovú alebo stojanovú lampu, nástenné svietidlá, LED svietidlá), ktoré by v obývačke pomohli dotvoriť vhodnú atmosféru.

Svietivosť a rozmery

Vhodnú svietivosť je možné dosiahnuť vďaka správnemu výberu svetelného zdroja. V ponuke sú žiarovky halogénové, LED a úsporné žiarovky tiež nazývané žiarivky. Odporúčaná svietivosť je cca 200 lm/m2. Ak má obývačka napr. 20 m2, znamená to, že luster by mal mať svietivosť cca 4000 lm. Takúto svietivosť môžete dosiahnuť použitím jednej alebo viacerých žiaroviek, záleží od toho, aký luster si do svojej obývačky vyberiete. Aby sme však nezabudli, lustre musia mať aj správnu veľkosť. Zoberme si teda spomínaný rozmer obývačky 20 m2. Do obývačky takýchto rozmerov, by ste mali vyberať luster s priemerom cca 70-80 cm. Do väčšej samozrejme väčší. Taktiež je dôležité, aby boli lustre (nezáležiac na tom, v ktorej miestnosti) zavesené v správnej výške. Tá by mala byť minimálne 190-220 cm, čo je bezpečná výška na to, aby nebránili pohybu ani osobám vyššieho vzrastu.

Ak si predsa len neviete poradiť s tým, aké rozmery by lustre mali mať, na internete nájdete rôzne stránky, ktoré vám s výpočtom pomôžu.

Lustre

Lustre potrebné na osvetlenie vašej jedálne – Vikon.sk

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Tagged:

Pridaj komentár