Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Ak už ste sa rozhodli pre malý záhradný domček na akýkoľvek účel – pre relax, či ako sklad na náradie, sezónne odkladanie záhradného nábytku, či ako náhradnú hosťovskú „izbu“, mali by ste zvážiť niekoľko dôležitých krokov.

Záhradný domček ako súčasť krajiny

záhrady

Veľmi útulne zariadený záhradný domček

Pokúste sa vhodne začleniť váš rodiaci sa záhradný domček do prírodného prostredia. Obklopte ho vhodným rastlinami, kríkmi, stromčekmi. Je to dôležité, je to dlhodobá investícia. Domček do záhrady by mal pôsobiť dojmom, že do vášho záhradného ekosystému patrí úplne prirodzene a odjakživa. Poraďte sa so záhradným architektom, susedom či kamarátom záhradkárom. Takýto váš prístup pred kúpou má určite svoj vplyv na cenu domčeka do záhrady.

Charakter materiálu

Na cenu samozrejme vplýva aj charakter a druh materiálu, z ktorého má byť ten náš záhradný domček zhotovený. Bude to len drevo, úplne alebo čiastočne murovaná stavba, montovaná stavba s dreveným, umelohmotným či plecovým obložením? Asi najčastejším požívaným materiálom je určite drevo. Rôzne stavebné materiály do záhrady vyžadujú rôznu údržbu a s tým spojené rôzne finančné náklady.

Pri výberu domčeka do záhrady sa sústreďte aj na kvalitu materiálu, ktorá má najväčší vplyv na jeho životnosť. Ak ste sa rozhodli pre drevený domček do záhrady, potom je jeho životnosť úplne závislá na kvalite dreva a celej jeho drevenej konštrukcie. Ideálne sú tvrdé dreviny, ktoré nie sú príliš citlivé na huby a plesne. Obvyklým materiálom na stavbu do záhrady je však hlavne borovicové a smrekové drevo. Čiže na záver, na cenu záhradného domčeka veľmi vplýva aj výber materiálu.

Stavebný zákon a miestne pravidlá

záhrady

Praktická je aj rohová konštrukcia do záhrady

Je tiež dôležité si uvedomiť, či potrebujeme vôbec nejaké stavebné povolenie, či sa jedná len o drobnú stavbu do záhrady. Aké sú miestne pravidlá a dohody v rámci záhradkárskej osady o umiestňovaní a povahe konštrukcie a materiálov záhradných stavieb a domčekov. Ak takéto pravidlá vôbec exitujú. Je to dôležité premyslieť si pred vlastnou kúpou či stavbou. Predídeme tým možno nejakým následným susedským či iným nedorozumeniam či dokonca právnym sporom.

Príprava miesta pre domček do záhrady

Ak už sme sa rozhodli pre určitý typ domčeka do záhrady a vybrali si miesto pre jeho umiestnenie a usadenie, potom je opäť len na nás a našich predstavách a možnostiach, ako sa rozhodneme pripraviť a upraviť podložie pod ním. Môžeme odstrániť vrchnú časť pôdy, naviesť štrk alebo kamenivo, položiť betónové kvádre. Možností je niekoľko, môžeme si vyrobiť aj kvalitnú betónovú platňu, na ktorej bude náš drevený záhradný domček stáť. Opäť záleží na tom, aké máme vlastné predstavy a koľko sme ochotní investovať aj do vlastnej prípravy lokalizácie miesta pre záhradný domček.

DIY verzus odborná inštalácia

záhrada

Priestor pre záhradné náradie

Tento prístup a voľba môže veľmi ovplyvniť celkové finančné náklady a kvalitu stavby do záhrady. Môžete si urobiť väčšinu prác svojpomocne, s použitého alebo úplne nového stavebného materiálu. Väčšinou sami, alebo s pomocou rodinných príslušníkov či kamarátov. Všetko úplne svojpomocne alebo aj s čiastočnou výpomocou špecialistov na niektoré odbornejšie práce a postupy.

Na našom trhu je veľký výber firiem a stavieb a domčekov do záhrady. Stačí získať prehľad, navštíviť niekoľko veľkopredajní či predajných výstav. Objednáte si ho, doručia vám ho v dobre zabalených balíkoch a podľa priloženej príručky si ho počas jedného víkendu zmontujete dokopy.

Alebo uvažujete o objednávke záhradného domčeka na mieru a dodávke na kľúč? Prečo nie, bude to určite drahšie ale možno aj rýchlejšie a kvalitnejšie. Kto vie? Tak, rozhodnite sa správne.

Pre viac užitočných informácií kliknite SEM.



Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.
Tagged:

Pridaj komentár