Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

ovulácia

Ovulácia – vypočítajte si, kedy ju máte mať

Obdobie, kedy dochádza k ovulácii je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré by žena mala u seba poznať, pretože je určujúcim faktorom pre otehotnenie ako aj predchádzanie neželanému tehotenstvu. Ovulácia je totižto obdobie, kedy sa v tele ženy uvoľní zrelé vajíčko z vaječníka prechádza do vajcovodu a je pripravené na oplodnenie. Vajíčko žije približne 12 až 24 hodín po opustení vaječníka a ak v tom čase k oplodneniu nepríde, sliznica maternice sa uvoľní a spolu s vajíčkom odchádza z tela ženy von formou krvácania, ktoré nazývame menštruácia.

Ovulácia môže byť ovplyvnená aj cestovaním

Ovulácia, tak ako celý menštruačný cyklus môže byť ovplyvnená stresom, zmenou váhy, chorobou, ale aj cestovaním (hlavne na väčšie vzdialenosti). Pri takomto cestovaní a prechode cez časové pásma sa môže celý menštruačný cyklus posunúť alebo môže menštruácia úplne vynechať. Bežný cyklus ženy trvá približne 28 až 32 dní, ale sú aj ženy, ktoré majú cyklus oveľa dlhší alebo naopak kratší.

Ako zistiť, že prebieha ovulácia?

Preto sú rôzne spôsoby ako zistiť, kedy ovulácia prebieha. Jedným zo spôsobov je vypočítať si plodné dni podľa poslednej menštruácie (hlavne, ak je menštruačný cyklus pravidelný). Väčšine žien sa ovulácia pohybuje medzi 12. až 16. dňom od prvého dňa ich poslednej menštruácie a práve toto obdobie sa definuje ako najplodnejšie. Ovulácia však môže nastať aj v iných dňoch cyklu či dokonca nemusí nastať vôbec alebo len každý druhý mesiac, čo môže byť problémom najmä pri plánovaní otehotnenia.

ovulácia

Ovulácia -viete, čo sa deje vo vašom tele?

Ďalšími možnosťami na zistenie ovulácie sú napr. ovulačné testy zakúpené v lekárni alebo sledovanie konzistencie hlienu krčka maternice či meranie bazálnej teploty. Pri meraní bazálnej teploty sa ovulácia prejavuje náhlym vzrastom bazálnej teploty nad 37°C. Odporúča sa aj kombinácia viacerých spôsobov zisťovania ovulácie, aby sa zvýšila šanca jej presného určenia. Niektoré ženy môžu mať počas ovulácie aj mierne krvácanie alebo pociťujú bolesti podobné menštruačným v oblasti vaječníkov.

Sledovanie ovulácie pomáha žene získať lepšiu predstavu o tom, kedy môže dôjsť u nej k otehotneniu. O možnostiach sledovania ovulácie si môžete prečítať viac aj na stránke MODRÝ KONÍK.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Pridaj komentár