Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Odštepný závod je označenie pre pobočku materskej zahraničnej spoločnosti zriadenú v inom štáte než v ktorom ona sama pôsobí. To v praxi znamená, že môžete mať fungujúcu spoločnosť napríklad v Rakúsku bez toho, aby ste na Slovensku zakladali novú spoločnosť ako s.r.o. či a.s. – namiesto toho využijete možnosť založiť si iba odštepný závod zahraničnej právnickej osoby. Odštepný závod je vlastne akási pobočka, ktorá je podriadená zakladajúcej materskej spoločnosti, nemá samostatnú právnu subjektivitu a je teda len nejakým zástupcom materskej spoločnosti v zahraničí. Podrobnú úpravu odštepného závodu nájdete v zákone o obchodných korporáciách.

odštepný závod

Ako funguje odštepný závod?

Založenie odštepného závodu

Odštepný závod síce musíte zapísať do obchodného registra a zaplatiť príslušné poplatky, no jeho založenie vás vyjde časovo aj finančne výhodnejšie, než zakladanie úplne novej spoločnosti. Navyše tak získate skvelý benefit v tom, že odštepný závod bude mať rovnaký názov ako materská spoločnosť, vďaka čomu bude každému jasné, že tieto dva subjekty k sebe patria. Vnútorná organizácia odštepného závodu sa vždy riadi právom toho štátu, v ktorom pôsobí jeho materská spoločnosť, no zakladá sa podľa legislatívy štátu v ktorom bol zapísaný do obchodného registra. Z tohto dôvodu môže byť jeho založenie pre laika vcelku problematické.

Odštepný závod a jeho výhody

Ako sme už spomínali, založenie odštepného závodu je omnoho výhodnejšie než zakladanie novej spoločnosti, no tých výhod je tu hneď niekoľko. Jednoznačnou výhodou odštepného závodu je jeho veľmi rýchly vznik aj zánik, ale aj fakt, že pri zápise do obchodného registra neskladáte žiadny základný kapitál. Výhodou odštepného závodu je aj časová úspornosť, čo určite ocení každý zaneprázdnený podnikateľ, finančná dostupnosť ako aj jednotné vedenie. Odštepný závod je do istej miery aj samostatný, teda aspoň čo sa týka vedenia účtovníctva, platenia daní či pri jednaniach. Viac info nájdete TU.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Pridaj komentár