https://sk.pinterest.com/pin/199002877262341728/

Odborný pojem „nanotechnológia“ sa obyčajne spája s aplikáciami pre medicínu, telekomunikácie a vojenské účely. Z praktického pohľadu  pre väčšinu ľudí je hlavný prínos nano vedných disciplín asi hlavne  v procesoch výroby cementu, s ktorým prichádzame každodenne do osobného styku. Vývoj produkcie tohoto stavebného materiálu vzhľadom na svoj environmentálny dopad má spoločenský aj ekonomický význam. Svoje perspektívne využitie má prírodný zeolit ako nanomateriál nielen pri výrobe cementu, ale  aj pri čistení a úprave vody.

Prírodný zeolit je materiál nanometrových rozmerov

Nanotechnológie študujú hmotu v rozsahoch ultramalých nanomentrových rozmerov. Tieto technológie v súčasnosti predstavujú priemyselnú revolúciu, pretože majú čistejšie, bezpečnejšie a ekonomickejšie výrobné programy. Sú schopné pripraviť progresívnejšie, trvalejšie a ekologicky prijateľnejšie výrobky. A to je okrem iného aj v súlade s filozofiou trvalo udržateľného rozvoja. Presadí sa v tejto konkurencii moderných nanomateriálov pri úprave vody aj adsorpčný materiál  založený na báze prírodného zeolitu?

Čo je to ten zeolit?

zeolit a

Zeolity zahŕňajú veľký počet prírodných minerálov, ktoré sú z chemického hľadiska zložité hlinito-kremičitany.

Zeolity zahŕňajú veľký počet prírodných minerálov, ktoré sú z chemického hľadiska zložité hlinito-kremičitany s typickou priestorovou  stavbou tetraédrov. Kremičitanové SiO4  a AlO4 tetraédre sa navzájom spájajú výlučne prostredníctvom atómov kyslíka O2. Vzniká tak  špecifická priestorová  štruktúra poprepájaná sieťou kanálikov konštantných  nano rozmerov. Je v nich prítomný záporný náboj vznikajúci nahradzovaním Si4+ za Al3+.  Kanáliky sú obsadené molekulami vody, ktorá má polárny charakter a je všeobecne známa ako tzv. zeolitová voda.

Perspektívne materiály pre ochranu a úpravu vody

Zeolit a voda

Špeciálne povrchovo upravený zeolit je obzvlášť vhodný pre separáciu znečistenín a toxických prímesí vo pri úprave vody a kvapalných médií.

Pokrok vo vede a technike  využívania adsorpčných nanomateriálov je viditeľný aj v oblasti ochrany a úprave vôd. Neustále sa vyvíjajú a zdokonaľujú moderné, ekonomicky únosné a environmentálne akceptovateľné čistiarenské procesy. Poznáme štyri základné typy nanomateriálov určených pre tieto úpravové procesy. Sú to hlavne oxidy kovov, uhlíkaté materiály, dendriméry a zeolit. Všetky tieto nanomateriály majú veľmi pestré fyzikálno-chemické vlastnosti. Špeciálne povrchovo upravený zeolit je obzvlášť vhodný  pre separáciu znečistenín a toxických prímesí vo pri úprave vody a kvapalných médií.

Pridaj komentár